Sarkopenie je progresivní (postupně probíhající) a generalizované (týkající se všech částí těla) postižení kosterních svalů spojené s větší pravděpodobností nepříznivých událostí včetně pádů, zlomenin, fyzické nemohoucnosti a mortality (úmrtnosti).
Postupně dochází k úbytku svalové hmoty, snížení svalové síly a snížení fyzické výkonnosti. Častěji postihuje ženy.
Mezi příčiny vzniku sarkopenie patří nerovnováha mezi tvorbou a odbouráváním svalových proteinů (bílkovin). Dále je to snížení počtu a velikosti svalových vláken hlavně II. typu (jsou to rychlá červená vlákna s funkcí maximální silový pohyb), zvýšené množství tukových buněk ve svalu i mezi svaly, poškozené mitochondrie (zajišťují buněčné dýchání) a v neposlední řadě i změněné neurologické signalizační a kontrolní mechanismy svalové funkce.
Proč je svalový systém tak důležitý? Kosterní svalstvo tvoří 40–50 % celkové tělesné hmotnosti. Zajišťuje nejen lokomoci a pohyb těla, ale jeho správná funkce je nutná i pro udržování vnitřního prostředí organismu. Významně se podílí na celkové spotřebě kyslíku, celkovém obratu a ukládání energetických zásob i metabolismu.